| 121

Частично финансираното саниране стартира: Какво предстои?
#саниранеВъпреки усложнената ситуация около санирането на жилищни сгради в България, вторият етап от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) ще бъде реализиран. Това потвърдиха от Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект"
Заместник-министърът на регионалното развитие Дора Янкова също обяви добрата новина по време на национална конференция в София, организирана от "ЕнЕфект".
"Без стабилни институционални механизми няма как да постигнем значими резултати в обновяването на сградния фонд. Нужно е последователно планиране, ангажимент за устойчиво финансиране и техническа подкрепа за местните власти и собствениците," заяви Драгомир Цанев, изпълнителен директор на "ЕнЕфект".
Добрата новина към момента е, че ресорното министерство вече е изпратило писма до всички общини в страната, които трябва да ускорят и финализират текущите обществени поръчки за избор на изпълнители.
Колко сгради ще бъдат обновени?
Предстоящото саниране засяга частни жилищни сгради, като собствениците трябва да осигурят 20% самоучастие. Кметовете имат срок до края на деня да обявят колко от одобрените 282 блока ще участват. Предвидената сума за тях възлиза на 138 милиона лева по ПВУ.
Според властите, първият етап, който е напълно безплатен за собствениците, ще бъде реализиран, докато вторият етап ще се финансира по Националната програма за саниране, която също се очаква да бъде изцяло безвъзмездна.
"След преглед на документите, останаха 746 сгради, които могат да бъдат включени в първия етап. Остава да бъдат подписани още 114 договора, което ще се случи в следващите една-две седмици," заяви Дора Янкова.
Свищов – отличник в санирането
Свищов се откроява като една от водещите общини в страната по отношение на темпото на обновяване на сградния фонд. Докато в други региони процесът е по-бавен, в Свищов усилено текат дейности по енергийното обновяване.
Според информация от Община Свищов, в града предстои саниране на 19 жилищни сгради. Инвестицията е на стойност 29 583 372 лв., осигурени чрез програмата "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I".
"Необходима е ясна структура, която да гарантира, че процесът ще се осъществява на практика – със стабилни правила, предвидимост и активна подкрепа на местно ниво," коментира Драгомир Цанев.
Какво предстои?
България е изправена пред ключов избор относно обновяването на жилищния фонд. В бюджета са предвидени 2,5 милиарда лева за саниране в периода 2025 – 2029 г., като разпределението е следното:
- 2025 г. – 50 милиона лева
- 2026 г. – 200 милиона лева
- 2027 г. – 800 милиона лева
- 2028 г. – 800 милиона лева
- 2029 г. – 650 милиона лева
От "ЕнЕфект" предупреждават, че макар сумите да изглеждат значителни, има риск от повторение на неефективния 100% грантов модел от 2015 г. Въпреки че Планът за възстановяване и устойчивост предвижда преминаване към 80% съфинансиране, изпълнението му остава неясно заради неизпълнени реформи.
Засега поне е ясно, че ресурсът за обновяване е налице – остава въпросът как ще бъде използван най-ефективно.